
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Channels | 1 |
| Slew Rate | 12 mV/µs |
| Operating Supply Current | 30 µA |
| Input Bias Current | 20 nA |
| Quiescent Current | 30 µA |
| Output Current per Channel | 25 mA |
| Gain Bandwidth Product | 35 kHz |
| Input Offset Voltage (Vos) | 150 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1 V |
| Voltage Gain | 106.02 dB |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 120 dB |
| Input Voltage Noise Density | 65 nV/sqrt Hz |
| Schedule B | 8542330000 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Common Mode Rejection Ratio (CMRR) | 116 dB |
| Amplifier Type | General Purpose Amplifiers |
Stock: 926
Distributors
pcbx
Unit Price$3.59751
Ext.Price$3.59751
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.59751 | $3.59751 |
| 10 | $2.75302 | $27.53020 |
| 25 | $2.54258 | $63.56450 |
| 50 | $2.42393 | $121.19650 |
| 100 | $2.31081 | $231.08100 |
| 300 | $2.23081 | $669.24300 |
| 500 | $2.15358 | $1076.79000 |
| 1000 | $2.07901 | $2079.01000 |
